Zjazd kanclerzy i kwestorów

Na UO zjechali kanclerze i kwestorzy uczelni Opola, Wrocławia i Zielonej Góry.

Wycieczką po Wzgórzu Uniwersyteckim, w towarzystwie kustosza tego wzgórza prof. dr. hab. Stanisława S. Nicieji, rozpoczęli swoje spotkanie w Opolu, 20 listopada br., kanclerze i kwestorzy uczelni wyższych Opola, Wrocławia i Zielonej Góry.

Nim jednak przystąpili do pracy (obrady toczyły się w dwóch zespołach: kanclerzy i kwestorów), w Sali Senatu wszystkich powitał rektor UO prof. dr hab. Marek Masnyk, któremu towarzyszył Szymon Ogłaza, członek Zarządu Woj. Opolskiego. Jak wyjaśnił, jego obecność nie jest przypadkowa: – Jest to najlepsze miejsce, i najlepsze towarzystwo, w jakim mógłbym podziękować za wieloletnią pracę Andrzejowi Kimli, kanclerzowi, a później zastępcy kanclerza Uniwersytetu Opolskiego, odznaczając go Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Opolskiego.

Andrzej Kimla, zastępca kanclerza UO, który planuje wkrótce odejść na emeryturę, otrzymał także, z rąk rektora, list gratulacyjny – podziękowanie za dotychczasową pracę.

– To rok szczególny dla naszego uniwersytetu, bo jubileuszowy. Tym cenniejsza jest dla nas Wasza dzisiejsza obecność – zwrócił się do gości rektor UO prof. dr hab. Marek Masnyk. – 25 lat istnienia to dla uczelni wrocławskich chwila, ale za nami stoi jeszcze 65 lat tradycji Wyższej Szkoły Pedagogicznej, szkoły, która swój początek miała we Wrocławiu właśnie.

Charakteryzując nasz stosunkowo młody i niewielki uniwersytet, rektor zwrócił uwagę na fakt, że obecny czas jest trudny i dla dużych, i dla małych uczelni. Tym cenniejsze jest porozumienie, jakie Uniwersytet Opolski zawarł niedawno z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową – senaty obu uczelni podjęły uchwałę o włączeniu PMWSZ w struktury uniwersytetu.

Historię naszej uczelni przypomniał także w swoim wystąpieniu prof. dr hab. Stanisław S. Nicieja, podkreślając znaczenie roli kanclerzy i kwestorów, którzy w budowaniu naszej uczelni mieli ogromny udział: – Bo jeśli rektor nie ma przy sobie świetnego kanclerza i świetnego kanclerza – musi źle skończyć… Ja miałem szczęście do ludzi sprawujących te funkcje. Mam pełną świadomość, że nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy, gdyby nie wieloletnia kwestor naszej uczelni, Maria Najda. Pani kwestor najpierw, jako jedyna, miała odwagę sprzeciwić się planom przejęcia budynku, w którym w tej chwili jesteśmy – a była to wówczas ruina, po czym, gdy decyzja już zapadła, zrobiła wszystko i jeszcze więcej, żeby tę inwestycje doprowadzić do końca.

Obrady w Sali Senatu prowadził przewodniczący Kolegium Kanclerzy Ryszard Żukowski z Uniwersytetu Wrocławskiego, a merytoryczną część spotkania rozpoczął wykład dziekana Wydziału Prawa i Administracji UO prof. dr. hab. Piotra Steca pt. „Administracja w nowym otoczeniu prawnym”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz filmu z tego wydarzenia.

https://www.flickr.com/photos/106461882@N02/sets/72157700588489982/

https://www.youtube.com/watch?v=90hMk1lLZSo

05
gru
2018